Buhar Odası Yapımı

Bir buhar odası insanların rahatlayabileceği önemli alanlardan biridir. Evinize veya mekanınıza bir buhar odası yaptırmak istiyor olabilirsiniz. Buhar odası yumuşak sıcaklık hissi, rahatlatıcı ışık terapisi ve yaz veya kış meyvelerinin zenginleştirici aromalarıyla dikkat çeken bir yerdir.

Evinize veya farklı bir mülkünüze buhar odası eklemek sağlık açısından çeşitli yararlar sunarken aynı zamanda SPA’ya benzer bir ortam yaratır. Bir buhar mülkün değerini artırabilir. Buhar odası yaptırmak istiyorsanız ve bunun için bir planlama yapacaksanız biraz bilgi edinmelisiniz.

Buhar Odası Nedir?

Buhar odası, buhar yaratır ve onu kapalı bir alanın içine muhafaza eder. Buhar odaları binlerce yıldır kullanılır. Bazıları buharın vücudu arındırdığına inanır. Bazıları ise buharın iyi olma hissi yarattığına inanır. Siz hangisine inanmayı tercih ederseniz edin, buhar odaları rahat ve konforludur.

Buhar Odası Yapımında Dikkat Edilecek Kriterler

Bir buhar odası yapılırken dikkat edilmesi gereken birkaç kriter vardır. Bu kriterler daha çok odanın yapısıyla ilgilidir. Üretilen buharın dışarı kaçmaması ve buhar odasının etkinliğinin kırılmaması için bunlara dikkat edilmelidir.

Muhafaza

Bir buhar odasının etkili olması için buharın dışarı kaçmaması gerekir. Bu nedenle odanın tamamen kapatılmış olması gerekir. Uygun bir buhar odası elde etmenin en iyi yolu önceden monte edilmiş tek parça bir sistem kullanmaktır. Muhafaza alanının içerisine bir buhar bariyeri monte edebilirsiniz.

Döşeme

Döşeme tipi, buhar odanızın planlamasında temel hususlardan biridir. Döşemenin buharı emmeye karşı dayanıklı olması gerekir. Döşeme nemi emerse buhar odası etkisini yitirir ve döşeme bundan zarar görebilir. Bu açıdan özel bir filmle işlemden geçirilmiş bir seramik karo döşeme oldukça avantajlıdır.

Duvarlar ve Diğer Yüzeyler

Tıpkı döşemelerde olduğu gibi duvarların ve pencerelerin buhar odasında üretilen neme karşı dayanıklı bir malzemeyle kaplı olması gerekir. Camlı fayanslar buharın nüfuz etmesine izin vermezler. Ayrıca, kullandığınız alt tabakanın zamanla bozulmayacağından emin olmanız gerekir.

Termostatlar

Bir termostat, çoğu insanın buhar odalarını planlarken göz ardı ettiği bir donanımdır. Buhar jeneratöründe çoğu zaman bir termostat yer alır. Ancak jeneratör yoksa bir termostat alınmalı ve kurulumu yapılmalıdır.

Buhar Jeneratörü

İhtiyacınız olan jeneratör tipi inşa ettiğiniz odanın büyüklüğüne bağlıdır. Büyük bir oda daha büyük bir jeneratör gerektirir. Ayrıca, buhar odasının yapıldığı mülkte jeneratörün ihtiyaç duyduğu gerileme dayanacak şekilde kablolama gerçekleştirildiğinden emin olmak gerekir. Buna ek olarak buhar jeneratörünün hafif eğilimli bir yere yerleştirilmesi önemlidir.

Buhar Odası Yapımındaki Adımlar

Bir buhar odası inşa etmek karmaşık bir süreç gibi gözükebilir. Ancak doğru planlama ile buhar odasının inşası kısa sürede tanımlanabilir. Tek dikkat edilmesi gereken nokta duvar ve tavan gibi yerlerde kullanılacak malzemelerin kalitesidir.

1. Buhar Odasının Planlanması

Buhar odası için gerekli inşaat çalışmalarına başlamadan önce odanın en ince ayrıntısına kadar planlanması gerekir. Oturulacak yerler, kapılar, buhar jeneratörü ve havalandırma sistemi gibi tüm detaylar düşünülmelidir.

Oturma Alanları: Odayı kullanacak olan insanlara oturmaları için yeterli alanın sunulması gerekir. Bazı insanların buhar odasında uzanarak vakit geçirmek isteyeceği unutulmamalıdır.

Kapı: İyi yalıtılmış bir kapı veya özel olarak üretilmiş bir buhar kapısı kullanılabilir.

Buhar Çıkışı: Buhar dağıtım borusu, özel olarak tasarlanmış bir buhar çıkışına yönlendirilmiş olmalıdır.

Işıklar: Buhar odası için düşük voltajlı ışıklara ihtiyaç vardır. Ayrıca temizlik için parlak, banyo için yumuşak ve hatta renkli ışık terapisi için iki farklı ışık seviyesi elde edilmelidir.

Havalandırma: Buhar odasında özel bir havalandırmaya gerek yoktur. Ancak buhar odasının dışındaki alanlar için aynı durum geçerli değildir. Çünkü buhar odasının kapısı açıldığında tüm buhar bu alana gider.

Buhar Jeneratörü: Buhar jeneratörünün kuru ve erişilebilir bir alana yerleştirilmesi gerekir. Bu alan su kaynağına ve uygun bir elektrik kaynağına ihtiyaç duyar. Buhar çıkışı ve kontrol kabloları termostatik kontrol için buhar odasında yer almalıdır.

2. Buhar Odası İnşaatının Planlanması

Buhar odası için planlama yaptıktan sonra odanın inşaat planının yapılması gerekir. İnşaat planında zemin, duvarlar, oturma yerleri ve tavan gibi ayrıntılar en iyi şekilde planlanmalı ve buralarda en uygun malzemelerin kullanılmasına dikkat edilmelidir.

Zemin: Tıpkı duş alanlarında olduğu gibi buhar odası zemininin su geçirmez olması gerekir. Özellikle duvarların birleştiği yerlerin ekstra kontrol edilmesi gerekir. Ayrıca suyun dışarı atılması için gider noktası düşünülmelidir.

Duvarlar: Duvarlar farklı yapılarda inşa edildikten sonra monte edilebilirler veya yerinde inşaat gerçekleştirilebilir. Duvarlar monte edildikten sonra duvarlar son işlem için hazır hale getirilir.

Banklar: Banklar buhar odasının oturma alanlarıdır. Burada tıpkı zemin ve duvarlar gibi inşa edilmiş bir alan oluşturabilir veya portatif çözümler tercih edilebilir. Bazı insanlar buhar odasında oturmak yerine uzanmayı tercih edebilirler. Bankları planlarken bu gibi detaylar hesaba katılmalıdır.

Tavan: Duvarlarla aynı şekilde inşa edilirler. En iyi şekilde gradyan olması gerekir. Böylece yoğuşmanın kaçması engellenir.

3. Aksesuarların Planlanması

Buhar odası için aksesuarların planlanması son aşamadır. Burada fayansın, sıvanın, olacaksa duşun ve diğer aksesuarların en iyi şekilde düşünülmesi gerekir. Bu aşama tamamlandıktan sonra buhar odası kullanıma hazır hale gelir.

Fayans: Bir buhar odasının içerisinde hemen hemen her türlü fayans kullanılır. Fayansın yüzeyinin gözenekli olmaması önemlidir. Çünkü gözenekli fayanslar buhar odasında kullanıma uygun değildirler.

Sıva: Buhar odasında kullanılacak sıva açısından özel bir durum söz konusu değildir. Bir duş ortamında işlev gören her türlü sıva bir buhar odasında işe yarayabilir.

Duş: Duş isteğe bağlı bir ektir. Her buhar odasında yer almaz ancak böyle bir detay düşünülüyorsa duş yerlerinin uygun şekilde plana dahil edilmiş olması gerekir.

Aksesuarlar: Buhar odasına renkli ışık terapisi, müzik sistemi veya otomatik dozaj sistemi dahil edilebilir. Tüm bunlar olmazsa olmaz nitelikler değildir. Her birisi isteğe bağlı olarak plan ve projeye dahil edilebilirler.

Buhar Odası Tavanı Nasıl Yapılır?

Buhar odasının tavanına hafif bir eğim eklenmelidir. Sıcak nemli hava, soğuk hava veya malzeme ile temas ettiğinde yoğuşma meydana gelir. Buhar odası bütün gün çalışırsa yoğuşma sabah ortaya çıkar. Tavan ısınmaya başladığında yoğuşma dağılır. Bu durumda buhar odasını erken saatlerde kullanan kişilerin kafasına su damlamaya başlar.

Bu tür bir durumun oluşmaması için buharı odası tavanının hafif eğimli bir şekilde inşa edilmesi gerekir. Eğimli bir tavan, suyun duvardan akmasına ve buhar odasını kullananlardan uzak durmasını sağlar. Böylece insanların buhar odası deneyimleri olumsuz etkilenmemiş olur.

Buhar odası tavanı yapılırken kullanılacak malzemelere dikkat edilmelidir. Kullanılacak malzemeler ıslak zeminde en etkili kullanımı sunacak malzemeler olmalıdır. Buhar odası tavanı yapılırken kullanılacak malzemeler daha çok aydınlatmada kullanılacak ışıklara göre belirlenir. Buhar odaları hakkında daha fazla bilgiye ilgiye ihtiyacınız varsa hemen iletişim formunu doldurarak veya 0216 475 39 37 telefon numarasını kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Buhar odası yapımında tecrübeli olan markamız size güvenilir ve kaliteli hizmet sunmak için daima hazırdır.

Leave A Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir