Sauna Yapımı

Sauna yapımı ile evlerinizin odasını saunalara dönüştürme fikri hoşunuza gittiyse biz Optimist Yapı ailesi olarak hayalinizi tek bir telefonla gerçeğe dönüştürmek için size yardımcı olabilecektir. Havuz, olimpik havuz, süs havuzu, sauna ve buhar odası tasarlama, kurma, inşa etme ve bunların imalatı konusunda tecrübeli olan çalışanlarımız ile düşlediğiniz saunaya gerçeğe birebir yansıtmayı sağlayacaktır. Evinizde eşinizle, dostunuzla ve çocuklarınızla eğlenceli zamanlar geçireceğiniz sadece kendinize ait saunaya sahip olmanın düşüncesi bile içinizin huzurla dolmasına yetmektedir. Optimist Yapı ile evlerinize yaptıırdığınız saunaların evinizin ve sizin kendi yaşam kalitenizi nasıl arttırdığına şahit olun. Eviniz de sizin için özel tasarlanan sauna alanları ile fark yaratın.

Ev saunaları kişisel çalışmayı ve projelendirmeyi gerektirir. Evlerinizde siz değerli insanların kış günlerinde 7/24 rahatlamak için kullanabileceğiniz bir saunayı en güzel şekilde inşa etmeyi gerçekleştirebiliriz. Serin bir günde içinizin ısınmanın keyfini çıkarırken saunanın size sunmuş olduğu konforu ve huzuru sağlayabiliriz. Evlerinize, apartmalarınıza, iş yerlerinize, masaj salonlarınıza istediğiniz her yere sauna yapabiliriz. Sadece bizi aramanız yeterli.

●    Kişiye özgü özel tasarım.
●    Tecrübeli çalışanlarımız ve profesyonel iş ortaklarımız.
●    Titizlik ve yapılan kurulum.
●    Herhangi bir sıkıntınızda ve sorununuzda 7/24 size yardımcı olacak deneyimli ekibimiz.

Siz isteyin biz yapalım. İzmir firması olduğumuz için daha çok İzmir ili ağırlıklı olmak üzere daha çok Ege Bölgesi’nde aktif bulunmaktayız. Projenin büyüklüğüne göre elbette diğer illerde de faaliyet göstermekteyiz.

Evde sauna imalati

Sauna İmalatı Ekipmanları

Sauna imalatında kullanılacak ekipmanların neler olduğunu öğrenmek istiyorsanız bu konuda size yardımcı olmayı çok isteriz. Bu ekipmanların her birisi sauna imalatında kullanılan genel ekipmanları içermektedir. Eğer saunada farklı zevkler, farkı bir arayış için ek özellikler istiyorsanız fark yaratacak ekipmanlarında olduğunu bilmenizde fayda var.

Yansıtıcı folyolar: ile sauna duvarlarını yalıtımını yaparak içerdeki ısıyı tutmak için kullanılır. Bu çalışma ile saunanın mevcut sıcaklığını koruyarak ısı kaybını engellemek ve saunanın etkisini daha iyi göstermesini sağlayan sıcaklıklara ulaşmasına imkan vermektedir.
Ihlamur Ağacı Tahtaları: Bu özel ahşaplar, sauna sıcağına ve içerdeki neme karşı koyan en sağlam ahşap türlerindendir. Diğer ahşaplar da elbette işe yarar fakat ıhlamur ağacı uzun vadeli, ömürlük bir seçim her zaman doğru bir seçim olacaktır.
Mozaik Kaplamalar: Döşemeler için kullanılacak mozaikler istenilen bütçe ve kalite doğrusunda seçilir. Kullanılacak desen için inşa edilecek sauna için en ideali seçilmelidir. Bu mozikler genelde tabanı en güzel şekilde kaplayan üç katlı boyalardan oluşmaktadır.
Işıklandırma&Aydınlatma: Sauna içerisindeki sıcaklıktan dolayı herhangi bir normal aydınlatma kaynağının kullanılması mümkün değildir. Bunun nedeni normal lambalarda kullanıldığında yüksek sıcaklık yaymaktadır. Uzun bir süre yanmış ampule dokunamazsınız. Kendi ısıları ile birlikte dışarıdan etki edecek yüksek ısı ve neme karşı dayanıklı değildirler. Bu yüzden yüksek ısı ve neme karşı dayanabilecek saunalarda kullanılmak üzere özel tasarlanmış lambalar kullanılır.
Sauna Kapıları: Sauna içerisindeki mevcut sıcak kaybını engellemek için kullanılacak sauna kapıları ayrıca saunaların daha estetik görünmesini sağlayacaktır. Sauna kapısında genelde dışı ahşap ile çevrili cam kapı tercih edilmektedir. En ideal sıcaklığı sağlamak ve mevcut ısı kaybını engellemek için sauna inşaatında kapı seçimine önem verilmelidir. Optimist Yapı ile en kaliteli ürünü kolayca temin edebilirsiniz.
Kullanılacak Soba: Sauna yapımında kullanılacak soba öncelikli faktörlerdendir. Sauanın büyüklüğüne göre ve istenilen ısıya ulaştırmada kullanılacak sauna sobası doğru seçilmelidir. Sauna imalatında soba olmazsa sauna sadece bir odadan ibaret olur.
Elektrik Tesisatı: Sauna içerisini aydınlatmada kullanılacak lambaların elektrik tesisatı yapılmalıdır. Bu kablolar dışta gözükmeyecek şekilde ısıya dayanıklı yalıtımlı kablolar ile yapılır. Sauna inşaatı sırasında kabloların yeri önceden belirlenir.
Esanslar: Sauna içerisinde kullanılacak mentol gibi esanslar sayesinde saunanızı daha keyifli hale getirebilirsiniz. Kullanılan mentolünde solunum yollarınızı ve derideki gözenekleri daha fazla açarak terleme miktarınızı artırma gibi sağlık özellikleri vardır.

Sauna Aksesuarları

Sauna imalatından sonra saunaları görsel açıdan daha güzel hale getirecek estetik ve kullanışlı aksesuarlar vardır. Kullanılan bu aksesuarlar siz değerli insanların sauna keyfini artıracak ürünlerdir. En kaliteli saunada yer alması gereken aksesuarlardan bahsetmek gerekirse saunada kullanılan kovalardan bahsedebiliriz. Bu kovalar iki çeşit olmaktadır. Birincisi klasik ahşaptan yapılmış ve su sızıntısını önlemek için plastikle desteklenmiş olan basit kovadır. İkincisi ise daha yüksek yük taşıma kapasitesine sahip paslanmaz çelik kovadır. Bu kovadan su alabilmek için özel ahşap kepçeler kullanılır. Bu sauna kepçeleri tahta saplı ve çelik başlıklı olmak üzere iki çeşittir. Sauna imalatında en çok sadece ahşaptan yapılmış kepçeler kullanılmaktadır. Saunanın içerisinde ki nemi hoş bir kokuya çevirecek esanslarda sauna aksesuarları kategorisine girmektedir. Güzel kokulu taşlar ve parfümler olmak üzere iki çeşittir. Sauna içerisinde kaldığınız süreyi görmek için kullanılan özel kum saatleri aynı zamanda saunaya daha güzel bir hava katacaktır. Saunada istenilen nem miktarını ölçmek için bir higrometre kullanmaktadır. Higrometrenin yanında termometre de saunada kullanılan olmazsa olmaz ölçüm aletidir. Saunanın sıcaklığını ölçmek ve ısıyı ideal sıcaklığa getirmek için termometreye ihtiyacınız olacaktır. Biz Optimist Yapı sauna imalatı yaparken sizlere tüm aksesuarları hazır bir şekilde sizlere veriyoruz. Sauna içerisini loş ve nezih bir ortama çevirecek ışıklandırmalar da sauna aksesuarlarına girmektedir. Esasen sauna inşaatında ışıklandırma düzeneği kurulur ancak dış avizeler çok çeşitlidir. Havlu askılığı olmadan da bir sauna tamamlanmış diyemeyiz. Sizlere kolaylık sağlaması için de havlu askılıkları yapılır.

 • Sauna Sabası
 • Sauna Soba Taşı
 • Sauna Kapısı
 • Cam Kapı, Sızdırmaz Kapı Kasası, Menteşeleri, Kolu, Kilidi, Komple Takım
 • Sauna Apliği
 • Ahşap Köşe Apliği
 • Işık Perdesi & Sauna Apliği – Ahşap Köşe Apliği
 • Havalandırma Klapesi & Havalandırma Apliği
 • Havalandırma Menfezi
 • Sauna Baş Yastığı
 • Ahşap Baş Yastığı
 • Sauna Kovası & Sauna Kepçesi
 • Higrometre/Termometre Ahşap Çerçeveli Termometre – Higrometre Kombine Set
 • Higrometre Basic Ahşap – Çerçeveli Higrometre
 • Termometre
 • Basic Ahşap Çerçeveli Termometre
 • Kum Saati Klasik – Ahşap Kum Saati
 • Sauna Kokusu

Sauna yapımından sonra kullanılan bu aksesuarları kişisel zevklerinize göre seçebilirsiniz.

Sauna tartisi

Muhteşem Bir Sauna Yapımında Dikkat Edilecek Özellikler

Muhteşem sauna inşaatında en iyi kişiye özgü tasarımının yapılabilmesi için gerekli olan inşaat faaliyetlerinde bazı dikkat edilmesi gereken önemli faktörler vardır. Optimist Yapı bu önemli faktörleri soru ve cevap şeklinde siz değerli insanlara sunarak sauna inşaatı aşamalarında detaylı bilgi sahibi olmanızı sağlar.

Özgün bir Sauna imalatı nasıl tasarlanır?

Öncelikli olarak sauna yapımı için tahsil edilmiş alanın büyüklüğü özel bir sauna imalatında en önemli faktördür. Saunın büyüklüğüne göre kullanılacak soba da hemen ikinci sıraya yerleşir. Isıtıcıyı doğru seçmek gerçek anlamda çok önemlidir ve sauna deneyiminizi önemli ölçüde etkilemektedir.

Sauna İnşaatında en, boy ve yükseklik 

Sauna tabanları, duvarları ve tabanları kısaca her yeri en güzel şekilde yalıtımı yapılmış olmalıdır. Sauna inşaatına başlarken en, boy ve yükseklik özelliklerini belirleyebilmek için sauna için tahsil edilmiş yerin genel hacmi saunanın boyutunu belirleyecek olan en önemli faktördür. Sauna yapımının kişiye özgü olabilesi için inşa edilecek saunanın büyüklüğü, müşterimizin özel istekleri ve Optimist Yapı profesyonel çalışanlarının yarattığı tecrübe önemli bir faktördür. Tecrübeli çalışanları ile sauna firmaları arasında lider sıraya gelmiştir.

Sauna yapımında yapılan oturaklar

Sauna içerisinde rahat olmanızı sağlamak, uzanıp oturmanızı sağlamak için özel olarak hazırlanan merdiven şeklinde oturaklar yapılır. Bu şekilde tercih edilen düzen, sauna keyfinizi kat ve kat artıracaktır. Sauna imalatında yapılacak bankların kaç katlı olacağını belirleyen en önemli unsur, saunanın büyüklüğü belirleyecektir.

Sauna imalatında tercih edilen ağaç türleri

Sauna imalatında genellikle sedir ve ıhlamur ağacı kullanılır. Duvarlar için de çeşitlilik biraz daha fazladır. Sauna kapılarında ise dışı ahşap kaplı yada tamamen cam olan kapılar kullanılmaktadır. Bu kapılar görsel olarak şık, estetik, ortama farklı bir hava katan, ısıya ve neme dayanıklı ömürlük özelliklere sahiptirler. Kapılarda kullanılan cam, mevcut ısı ve nem kaybını engellemek için en uygun bir seçim olacaktır.

Sağlıklı Bir Yaşam için Sauna İmalatı

Sauna yapımını ve sauna yapımını tarihsel olarak ele alırsak, sauna kullanımı M.Ö. 2000’li yıllara kadar uzanmaktadır. Günümüzde ise bilinen ilk halk saunası Berlin olimpiyatlarında Fin atletlerin talepleri doğrultusunda olimpiyat köyüne yapılmıştır. Farklı ülkelerden gelen sporcular ilk defa Berlin’de deneyim ettikleri bu sauna keyfinin ve sauna kültürünün dünyaya yayılmasında büyük önem taşımışlardır.

Optimist Yapı ailesi olarak
Sauna imalatı, havuz inşaatı, hamam, su buharı odası, tuz odası ve süs havuzu gibi
bir çok alanda 2000’den fazla projeye imza attık.
Göstermiş olduğumuz bu çalışmalarımızı siz değerli müşterilerimize borçluyuz.
Dünden bugünlere sizlerin desteği ile gelebildik ve yarınlara yine sizin yardımınızla ulaşacağız.
Çalıştığımız her gün daha da güçlenerek devamlılığımızı ilelebet sürdüreceğiz.
Bizi tercih ettiğiniz için sizlere teşekkür ederiz.

Leave A Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir